head_img

História

V Špačinciach sa prvýkrát futbalová lopta objavuje v roku 1927. Avšak až v roku 1932 boli písané oficiálne začiatky futbalu v Špačinciach. V prvom oficiálnmom zápase nastúpila vtedajšia špačinská Slávia v zápase proti súperom z Malženíc na ich pôde. Prehrali sme 2:1 a náš historicky prvý gól vsietil Jozef Januščák.

Zápasy sa hrávali pri pálenici, neskôr v tzv. jame hliníka, ktorý bol hlboký 6 metrov. V prvých stretnutiach nastupovali hráči Špačiniec v rovnakých tričkách, pretože na výstroj neboli peniaze. Až neskôr jeden z najbohatších ľudí v obci p.Moravčík im dáva 400,-łčs na kompletný výstroj, s tým, že mu peniaze onedlho vrátia.

Prvé originálne dresy, v ktorých sa domáci predstavili publiku v hliníku, boli modré s bielym véčkom. Pri stretnutiach v tridsiatich rokoch, o ktoré bol veľký záujem, prítomní fanúšikovia stáli, sedel len zámožný Moravčík. Od neho začali aj vždy vyberať vstupné do tanierika.

Najčastejšími súpermi Špačiniec boli Dolná Krupá, Kátlovce, Biely Kostol, Veľké Kostolany a Jaslovské Bohunice.

V roku 1937 vznikol v Špačinciach popri Slávii aj druhý klub ŠK Špačince. V ich prvom vzájomnom zápase vyhrala ŠK Špačince. Hralo sa o stávku 30,- korún , avšak porazený stanovený poplatok dodnes nezaplatili.V roku 1937 klub Slávia zaniká a ostáva len ŠK Špačince. Vystriedali sa v ňom Jozef Pokorný, Horváth, Jánoš, Kučík, Svitek, Ján Kollár, Anton Hrebíček, Alojz Daniš, Peter Nádaský, Pukalovič a P.Žigardy.

V minulosti sa na zápasy cestovalo bicyklami a konskými povozmi. Šatne neexistovali, takže každý hráč si svoj skromný výstroj opatroval sám, pretože v tom čase musel vydržať veľmi dlho.

V roku 1939 funkciu predsedu TJ vykonával Jozef Hubila a hráčsky káder tvorili: E.Podmaka, R.Kučík, K.Podmaka, Š.Jánoš, J.Strečanský, F.Nádaský, Š.Kollár, G.Teplanský, J.Horváth, M.Horváth, F.Sokol, Remenár, Š.Valovič, J.Paška a ďalší. Zápasy sa pravidelne uskutočňovali na ihrisku „v hliníku“, „na váhe“, „pod lipami“, „pri pálenici“, v panšule či Kollárovej záhrade. Ihrisko už bolo vyznačené čiarami, bránky jestvovali, avšak rozmery stále neboli určené. V lete sa pravidelne organizovali turnaje, po sezóne väčšina hráčov tvorila ochotnícky divadelný súbor.

V týchto časoch sme najväčšie futbalové zápasy zvádzali s Jaslovskými Bohunicami a Bohdanovcami. V jednom zápase s posledne menovaným súperom hrali Špačinčania na ich pôde „o štricľu chleba“. Hoci sa zápas skončil nerozhodne boli domáci pohostinní a súperovi chlieb darovali.

Veľmi populárnymi sa v tridsiatych a štyridsiatych rokoch stali turnaje o putovný pohár. U nás „pod lipami“ sa prvý uskutočnil v roku 1946 a jeho víťazmi sa stali hráči z Bieleho Kostola, s ktorými sme zámerne vo finále prehrali 1:4, pretože druhá cena v turnaji mala väčšiu hodnotu ako prvá. Najviac sa nám darilo na turnaji v Paderovciach, kde mužstvo štvrtej špačinskej generácie 3 krát za sebou v turnaji zvíťazilo a krásny putovný pohár dodnes zdobí vitrínu našej TJ.

V roku 1948 sa objavujú i prvé registračné preukazy. Špačinčania boli preradení do okresnej súťaže, v ktorej zápolili o body 12 mužstiev. Predsedu TJ vykonával F.Strečanský, tajomník bol Ambróz Mužík a pokladníkom F.Ivanovič. V mužstve sa vystriedali : V.Strečanský, K.Kučík, F.Teplanský, V.Zemko, K.Hrončo, J.Hadár, J.Páleník, J.Nádaský a I.Uváček. V nasledujúcom roku TJ preberá pod patronát Štátny majetok v Špačinciach. V súťaži vystupujeme pod názvom TJ Dynamo ŠM Špačince. V období rokov 1952 – 1957 stále hráme pod názvom ŠM ale výrazne futbal stagnoval.

V roku 1960 preberá TJ pod patronát JRD a preto od tohto roku nesieme názov TJ Družstevník Špačince. V roku 1965 sa definitívne udomácnilo aj futbalové ihrisko, ktoré po rôznych sťahovačkách našlo svoje trvalé miesto. O rok neskôr  sa začalo s výkopom kabín, ktoré sme slávnostne odovzdali do užívania pri príležitosti 40-teho výročia organizovaného športu v obci – v roku 1972.

V tomto roku sme slávili veľký úspech a to postup do najvyššej okresnej futbalovej súťaže. O tento veľký úspech sa pod vedením bývalého prvoligového futbalistu Spartaka Trnava Ľudovíta Olšovského pričinili nasledovní hráči: Valent, Peško, P.Ivančík, Císar, Sersen, Krajáč, Demovič, Pokorný, Zárecký, A.Kubišiak, M.Jánoš, V.Kubišiak, Mego, Chrenko, Kostolanský, Horváth, Jánoš a Macho.

Týmto sa naše ambície neskončili. V sezóne 1973-1974 sme vyhrali najvyššiu okresnú súťaž a postúpili sme do I.B – krajská súťaž, kde sme zotrvali sedem sezón. Treba spomenúť, že najväčšiu zásluhu na postupe do I.B triedy Západoslovenského kraja mal okrem vynikajúceho trénera Ľ.Olšovského aj výbor futbalového oddielu, menovite tajomník Milan Vnenčák. Veď odbornosť trénera a diplomacia tajomníka boli hlavnou devízou, ktorá slávila vytúžený úspech.

Vtedajší káder tvorili: A.Kostolanský, V.Peško, Pavol Kabát, E.Sersen, P.Ivančík, M.Zárecký, Š.Pokorný, Peter Kabát, V.Kubišiak, M.Jánoš, V.Sersen, M.Puškáš, F.Mego, J.Horváth a A.Kubišiak.

Tabuľka A tím
P.KlubB